Éppen ma 50 éve, hogy elindult a Föld napja mozgalom. S bár a mostani helyzetben sajnos mi sem tudunk részt venni olyan rendezvényeken, ahol a talaj fantasztikus világát be tudjuk mutatni, ahol az emberek akár közvetlen kapcsolatba is kerülhetnek a talajokkal, megismerkedhetnek azok tulajdonságaival és funkcióival, de így is sok mindent tehetünk a Földért: gondoljuk végig mit is jelent igazán az a szó, hogy TALAJ!
A talaj, mint központi, aggregáló környezeti elem védelme kiemelten fontos a Föld fennmaradásának, az emberiség élhető jövőjének szempontjából, így mint ez idáig is, minden igyekezetünkkel azon leszünk, hogy megértessük, megszerettessük az emberekkel, az emberiséggel a talaj jelentőségét, magát a talajt. Talán ennél jobban nem is lehet összefoglalni, mint Stefanovics Pál professzor úr talajvédelmi tízparancsolatának utolsó bekezdésével: „Ne feledd, a talajon nem csak állsz, hanem élsz is!„.
1970-ben kezdődött
Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 20 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek
a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.
1990-ben világmozgalommá vált
Húsz évvel később Denis Hayes és barátai, az ökológiai válság jeleit – a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagosodást, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét stb. – látva kezde-ményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet.
Ennek érdekében Denis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömeg-felvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját a világ minden országában, a környezetbarát, fenntartható társadalom közös vágyával. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.
Magyarország az elsők között csatlakozott
A felhívásra Magyarországon környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. Felhívásukra kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt sokan jelentkeztek…
Forrás: Föld Napja Alapítvány
További információk itt olvashatók, a Earth Day hivatalos weboldalán...
Ez a kisfilm nem most készült, de igen látványosan összegzi a talajok jelentőségét a Föld, de még inkább az emberi szemszögéből: Let’s Talk about Soil – magyar felirattal